Jak si vybrat vhodné turistické boty

Trekove boty musí být schopny nabídnout nejlepší výkon v každém terénu, jako je písek, mokré louky, horký asfalt, skály a suť atd. Vytváří základnu pro celé tělo během dlouhého a fyzicky náročného turistického výšlapu.
Dnes můžete u trekové obuvi rozhodně hovořit o velmi moderních a důmyslných technologiích a o použití převratných materiálů. To vše je podloženo výzkumy a léty zkoušek, s cílem vytvořit lehkou, bezpečnou a funkční obuv.
Obuv pro sportovní chůzi se dnes pohybuje v rozmezí od sportovních bot s důrazem na lehkost a schopnost pohybovat se v běžném turistickém terénu, až po propracované horské boty se speciálními podrážkami, které najdou uplatnění i u horolezců a vysokohorských turistů.
Výběr turistických bot není vždy snadný.
Od velikosti po styl existuje mnoho proměnných a často budete muset několikrát jít do obchodu, něž najdete to, co potřebujete.

člověk a horská příroda

Zde jsou čtyři tipy, které vám pomohou vybrat pro vás ty správné turistické boty:

• Jaký trekking je v plánu?

Stejně jako tenisky, i trekové boty se vyrábějí pro různé druhy terénu a pro různě náročné turisty.
Jste příležitostný turista nebo trávíte více času v horách než doma?
V závislosti na míře vášně pro trekking, je třeba si vybrat vhodné obutí:
• Lehké trekové boty
V podstatě jde o robustní verzi běžeckých bot, ideální pro jednodenní túry. Poslouží ve všech běžných terénech, ale nejsou vhodné pro náročnější a horolezecké výstupy.
• Horské boty
Vhodný pro nejnáročnější trekking, univerzální pro skalnatý nebo obtížnější terén. Navrženy tak, aby zvládly ty nejnáročnější podmínky.

muž na skále

• Věnujte se výběru materiálu

Pokud jde o turistické boty, materiál má prvořadý význam. Špatná tkanina může způsobit pocit nepohodlí, který by mohl zničit celý výlet. Dostupné materiály jsou nejrůznější, v některých případech se jedná o směs řemeslné tradice a pokročilé technologie.
I zde si můžete podle typu trekkingu vybrat mezi více či méně prodyšnými, voděodolnými, lehkými a odolnými materiály s technologicky vyspělým ergonomickým designem.

• Pozornost věnovaná kotníkům

Toto rozlišení jde ruku v ruce s rozlišením, o jak náročný terén se jedná.
• Nízké boty
Jsou podobné běžecké obuvi. Vynikající pro lehkou a příležitostnou turistiku, vystavují vaše kotníky riziku v případě obtížnějších terénů.
• Boty střední velikosti
Nabízejí větší oporu a rovnováhu kotníků a lepší ochranu před kameny, které by se jinak mohly dostat do boty.
• Vysoce střižené boty
Nabízejí maximální ochranu pro nejobtížnější treky, dokonale obtočí kotník a udržují jej pevný a chrání nohu i před nejtvrdšími povrchy.

• Ideální velikost

Turistické boty se dodávají ve všech velikostech, takže byste neměli mít problém najít velikost, která vám vyhovuje.
Rozhodující faktor: Vyberte si botu s trochou prostoru pro špičky.
Obvykle to odpovídá obuvi o jednu velikost větší, než jakou používáte běžně, ale ve specializovaném obchodě vám poradí.
Bota by měla být schopná se dokonale přizpůsobit chodidlu, zatímco pata by měla zůstat nehybná, aby se zabránilo tvorbě puchýřů.