Zahradní solární sprcha je v horkém létě hotovým požehnáním

Vzpomínáte si na slavného herce Ladislava Smoljaka? Byl výjimečnou osobností mezi herci a jeho podoba s Albertem Einsteinem mu přisoudila báječnou roli ve filmu „Kulový blesk“. Možná si dobře vybavíte onen výrok, jak při provázení Josefa Abrháma interiérem svého domu naznačil, že se sprchuje vodou, ohřátou slunečními paprsky.

vodní hladina

A proč ne, vždyť to není vůbec nic složitého a zahradní solární sprchy mohly již tehdy mnoha lidem vylepšit život. Zanechme ovšem úvah o tom, co bylo, a věnujme se raději současnosti. Dnes máme k dispozici sprchy sofistikovanější, než jaké rádoby vyvíjel Ladislav Smoljak před téměř půl stoletím. Mohou být přenosné, mohou mít různé tvary zásobníků na vodu, mohou být vybavené směsnou baterií a ventilem pro oplachování nohou.

občerstvení u vody

Předcházejte úžehu

Úžeh je přetížení organismu vlivem vysoké teploty. Nepleťte si jej s úpalem, který se týká pouze přímého slunečního záření, úžehem můžete trpět třeba v přeplněné pražské tramvaji, stojící na Karlově náměstí v tropickém vedru. Úžeh může končit i smrtí a tak bychom mu měli hlavně předejít.

V první řadě si v tropických dnech rozmyslete cestování na dlouhé vzdálenosti a pobyt v městské hromadné dopravě. Pokud to není vyloženě nutné, odložte to na jiný termín.

Noste volné a světlé oděvy – nenoste na těle nic upnutého. Proč? Vzduchová vrstva mezi oděvem a pokožkou totiž funguje jako perfektní tepelný izolant. Noste raději světlé oblečení, které odráží sluneční záření a nebude vás zbytečně prohřívat.

Pijte dostatek tekutin – ale ne ledových, nýbrž vlažných, a v ideálním případě iontových nápojů, např. minerálky Magnesia. Vyhýbejte se konzumaci alkoholu i v malém množství, který dehydratuje.

Využijte zahradní solární sprchu – ta bývá někdy lepší, než klimatizace, neboť nás nejen ochladí, ale i promasíruje pokožku a zlepší náladu.

Někdy stačí jen osvěžení – v teplých dnech stačí někdy i pouhé opláchnutí obličeje, rukou, zátylku a dekoltu. Na co se ovšem zapomíná, jsou chodidla, ta bývají oteklá a přehřátá v uzavřené obuvi a jejich osvěžení dodá spoustu energie a zmírní počínající úžeh. Proto má ventil na oplachování chodidel u zahradní solární sprchy svůj význam.