Knižní inspirace

Hledáte zajímavou knihu pro studené večery? Čeká Vás nezáživný víkend, který byste rádi okořenili příjemnou četbou? Co třeba zkusit to s knihou Svobodná i když za mřížemi? Zní to sice jako název thrilleru, ale jedná se o literaturu faktu a autobiografický příběh Kamily Velikovské. Kniha Vás zcela jistě zaujme a velmi pravděpodobně se vyhledáte také druhý díl Odsouzená.
Kamila Velikovská v knize Svobodná, i když za mřížemi popisuje svou cestu do vazební věznice se zvýšenou ostrahou. V knize Odsouzená se smiřuje se svým výkonem trestu.
 kniha pod lampou

Nepříliš veselá autobiografie

Kdo je a kým byla Kamila Velikovská a jak se ocitla ve vězení? Byla to úplně obyčejná žena, manželka, matka dětí, úspěšná podnikatelka. Člověk, o kterém se říká bezúhonný. A přesto skončila ve vězení za vraždu svého manžela. Jak se to stane? Kamila žila v podstatě dvojí život. Ten první život úspěšné podnikatelky, ten druhý byl ovšem zcela odlišný. Ne nebyla to rozhodně žádná paní Hydeová a doktorka Jackyllová. Její druhý život se jmenoval domácí násilí.
ruce na knize
Její manžel, taktéž úspěšný podnikatel, byl velmi agresivní muž, který týral jak svou ženu, tak také své dvě dcery, až došlo do situace, kdy už to prostě nešlo dál. Rána nebyla plánovaná, k nešťastnému incidentu došlo při jedné z hádek, ale když někoho zabijete, není to žádná legrace a polehčující okolnosti mohou ovlivnit rozhodnutí soudu, aby trest byl při nižší hranici, ale nemohou samy od sebe osvobodit.
řazení dle písmen
V první části knihy popisuje paní Kamila své manželství, eskalaci násilí, přiznává i to, že si časem našla milence. Dále popisuje samotný konflikt, při kterém došlo k nešťastnému zabití. Nejdelší část knihy se věnuje jejímu pobytu ve vazební věznici. Seznamujeme se s českým vězeňským systémem. Možná není nijak překvapivé, že ze strany zaměstnanců věznice Kamila zažívá spíše empatické zacházení.