Horory, které stojí za to vidět

Také se občas rádi bojíte a nevadí vám krvavé nebo lekavé filmové scény? Snad každý se alespoň čas od času rád podívá na dobrý a kvalitní horor. Jenže není horor jako horor. A pěkně zpackaný a nepovedený horor se tak stává spíše komedií. Přemrštěné scény, kde krev teče proudem, nepovedené rádoby lekavé scény, nevěrohodné výkony herců, nesmyslné události, kdy nikdo nemůže uvěřit tomu, že by se to vůbec mohlo stát – to všechno může z hororu udělat naprostou frašku.
zombie dívka
A bohužel je více takových nepovedených děl než opravdu dobrých a kvalitních hororů, které dávají smysl a mají svou podstatu a logiku. Najít dnes horor, který stojí za to dokoukat celý až do konce s tím správným pocitem a husí kůží po celém těle je téměř nadlický výkon. Ale ne nemožný. Přece jen existují hororové filmy, které se navždy vepsaly do filmové historie, a bát se u nich bude opravdu každý. Na tyto dnes už klasické horory se vážně stojí za to podívat.
·         Mlčení jehňátek (1991) – tenhle film se vám jistě dostane až pod kůži. I díky vynikajícímu hereckému obsazení je z něj dnes už naprostá klasika. Žádné litry krve a lekavé scény sice nečekejte, za to vaše psychika u sledování tohoto filmu dostane pořádně zabrat.
·         Psycho (1960) – klasika mezi horory. Vynikající knižní předloha, režie i herecké výkony mohou za to, že i když jde o poměrně starý film, dnes už mu může konkurovat málokteré dílo.
velký duch
·         Saw – Hra o přežití (2004) – tímto filmem odstartovala hrůzná jízda, která pobláznila hororové fanoušky. To hned z několika důvodů. Děj je opravdu propracovaný, postupně zjišťujete, jak všechno dokonale do sebe zapadá. Žádné herecké hvězdy, krve všude plno a přitom je to opravdu dobrá podívaná. A to celý film vznikal jen osmnáct dní. Film se nakonec dočkal dalších sedmi navazujících filmů a každý z nich stojí za to vidět. I když prvnímu filmu se už tolik nerovnají, byla by škoda je nevidět.
·         Vymítač ďábla (1973) – filmy o okultismu jsou oblíbené, ovšem ne všechny se podaří natočit tak dobře a věrohodně jako tahle klasika. I když se film opírá o skutečné události, o tom jak moc jsou skutečné si musí každý udělat svůj obrázek. Pravda je jen to, že tenhle film není pro slabé povahy a i ti největší hrdinové se bát budou.
·         V zajetí démonů (2013) – dlouhé roky se čekalo na film s ďábelskou tématikou, který bude zase tak dobrý a kvalitní. A povedlo se. Film V zajetí démonů má všechno co má správný horor mít. Po obrovském úspěchu se dočkal pokračování (V zajetí démonů 2) i dalších tří samostatných filmů (Annabelle 1,2,3, Sestra), u kterých následně zjišťujete, že děje do sebe zapadají. Po zhlédnutí tohoto snímku je budete chtít všechny vidět, i když nakonec zjistíte, že se mu už tolik nevyrovnají.