Proč omezovat spotřebu plastů

Jednorázové plasty jsou všude. Používáme je několikrát denně a hned po jejich použití se jich zbavujeme. Jednorázové plasty zaplavují naši planetu a dají se jen velice těžko recyklovat. V posledních letech se často mluví o omezování těchto plastů a jejich nahrazování ekologičtějšími materiály, které jsou dostupné avšak ne vždy úplně praktické.

Jednorázové kelímky

Zkuste si jeden den zapisovat každý plastový obal, který použijete a vyhodíte. Každé plastové brčko, sáček od pečiva, každou plastovou lahev od pití, víčko od kafe… A večer se na ně podívejte, nebude jich zrovna málo. Můžete také zkusit každou z těchto věcí nahradit znovu použitelnými materiály. Místo plastového brčka kovové nebo papírové, místo jednorázového kelímku na kafe vlastní termo hrníček, místo igelitových sáčků na pečivo povoskované látkové. Proč to dělat? Protože zatímco jednorázové plasty jsou dále jen těžko zpracovatelné a často končí na skládkách nebo v oceánu, zmíněné věci vám budou sloužit třeba 100x. Čímž se vyhnete stejnému množství jednorázových plastů, které jsou v současné době stejně omezovány. V dnešní době se spousta lidí rozhodla omezovat i jednorázové plasty v podobě PET lahví. Ty se dají nahradit buď pevnějším plastem, kdy si nosíte pití z domu a nebo třeba sklem v případě některých limonád nebo mléka.

kontainer plasty

A kdy se plasty hodí? I plasty mohou být používané víckrát. Třeba plastové bedny jsou mnohem praktičtější, než dřevěné a navíc jsou i trvanlivější a lehčí čímž pádem se využívají lépe. Stejně tak třeba některé lékařské vybavení je nutné mít v plastové variantě kvůli údržbě nebo právě kvůli tomu, že se nedá vyčistit. Některé plasty mají velice dlouhou životnost a jejich výroba je snazší a levnější než třeba výroba skla a je pak dokonce i ekologičtější než sklo. Je však nutné omezovat jednorázové plasty, které jsou nejvíce využívané. Používání plastů se dá ale dost zásadně omezit a musíme začít u sebe, nikdo jiný to za nás neudělá.