Půjčka neboli úvěr

Každá půjčka je něčím specifická, protože je určena na konkrétní věc, také se odlišují různými způsoby čerpání. V případě špatně zvolené půjčky se můžete zbytečně připravit o mnoho peněz.

čtyři kasičky

Spotřebitelský úvěr

Nejběžněji využívaný druh úvěru, který nabízí každá banka. Tato půjčka se dále dělí na účelovou a neúčelovou. U účelové půjčky se vždy musí uvést, na jakou věc budou získané finanční prostředky využity a musí se to později také doložit. Při neúčelovém úvěru se tyto informace uvádět nemusí a jsou tudíž více využívanější. Při těchto úvěrech také nemusíte ručit žádným nemovitým majetkem a bývají vyřízeny velmi rychle. Nevýhodou však je vyšší úroková sazba.

pokladnička pro dívky

Hypoteční úvěr

Další velmi oblíbený druh úvěru, u kterého se banky předhánějí v tom, která nabídne lepší podmínky. Jsou téměř vždy účelové, protože se mohou využít pouze k nabytí nemovitého majetku, na který se také okamžitě vytvoří zástavní právo v případě nesplácení splátek. Výhodou je u nich nízká úroková sazba, která se dá navíc ještě pojistit fixací na několik let.

Kontokorentní úvěr

Je to specifický druh úvěru, který nabízí možnost přečerpat finanční prostředky na vašem bankovním účtu, tzv. „najet do mínusu“. Nikomu se nemusíte zpovídat, na co peníze potřebujete a nikdo to neřeší. Podmínkou je však to, že minimálně jednou za rok, musíte na účtu opět „najet do plusu“. Každá platba, která přijde na účet, však prvotně pokrývá úvěr a až co zbyde, jsou vaše reálné peníze na účtu. Nevýhodou této pohodlnosti je také vysoká úroková sazba.

Úvěr ze stavebního spoření

Jedná se o úvěr, který poskytují stavební spořitelny za účelem financování potřeb souvisejících s bydlením. Tento typ půjčky nabízí velmi výhodný úrok a dlouhou dobu splatnosti, díky čemuž budete mít i nízké měsíční splátky.

Konsolidační úvěr

Jeden z nejmladších typů úvěru. Umožňuje sloučení většiny nebo všech vašich půjček do jedné, poté si můžete sami nastavit délku splatnosti a výši splátek podle vašich možností. Díky tomu můžete velmi výrazně ušetřit na úrokových sazbách a nejrůznějších poplatcích.