Zásady pro práci s betonovými ploty

Jak materiál skladovat a přenášet

Potřebujete-li vědět, jak se takový betonový plot staví, můžete se o tom dočíst v mnoha příspěvcích na Internetu, ovšem ne každý se zmiňuje o některých podstatných detailech. Tím zásadním je hmotnost desek a jejich vlastnosti, které mají vliv na správné skladování a přenášení veškerého materiálu, potřebného ke stavbě.

kamenný plot

Jedna deska váží zhruba 70 až 90 kg, její přenášení vyžaduje alespoň dvě fyzicky zdatné osoby a na zvážení je samozřejmě nasazení potřebné techniky, jako jsou vysokozdvižné vozíky, autojeřáby, hevery atp.

Desky i sloupky jsou armované, vyztužené ocelovými armaturami a jsou sice velmi kompaktní, ale zároveň křehké. Musí se přenášet i skladovat ve svislé poloze, nikdy ne naplocho. Musíte s nimi zacházet tak, jako kdybyste měli v rukách skleněné tabule. Desky ani sloupky vám nesmí upadnout na zem, nesmíte je pokládat na sebe, pouze vedle sebe, jak už bylo řečeno, na svislo.

mech na zdi

Jak je to s údržbou

Jednou z podstatných výhod, které vyzdvihují betonové ploty Montazmpc.cz do popředí zájmu mnohých z nás, je výrobci deklarovaná velmi dlouhá životnost, aniž by bylo nutné trávit spoustu času renovací a různými opravami celého oplocení. Materiál by měl vydržet běžné povětrnostní vlivy, jako je déšť, sníh, ledová krusta, silný mráz, horké letní slunce a neměly by mu vadit ani přechodné teplotní extrémy, které např. vznikají v létě při přechodu z horka do studeného bouřkového lijáku. Eroze betonové směsi by měla v takovýchto podmínkách být minimální a oplocení by mělo vydržet sloužit svému účelu přibližně čtyři desítky let.

Betonový plot není nutné opatřovat pravidelnými nátěry, pouze pokud chcete změnit jeho vizáž, pak lze využít fasádní barvu. Vhodné je ovšem občasné čištění povrchu od nánosů prachu a dalších nečistot, které se na různých nerovnostech časem zachytí.